Panasonic TX-L42WT50B LED TV
42" Smart VIERA LED TV - State-of-the-Art Design, Full HD 3D Neo Black LED Panel and Wi-Fi Built-in
Compare Prices for Panasonic TX-L42WT50B LED TV   Click Prices
        Best Price   Best Price
Visit Store   Visit Store   Visit Store   Visit Store   Visit Store   Visit Store
The Panasonic TX-L42WT50B LED TV's 1,600Hz backlighting scanning makes your media more vibrant than ever before - blacks are darker and colours brighter giving amazing contrast that adds a whole new level to all your TV viewing. The Panasonic TX-L42WT50B LED TV really comes into its own when viewing sports and fast moving action.
Panasonic TX-L42WT50B LED TV Product Features;
VIERA Full HD 3D - TV will deliver clear 3D images when playing back 3D programmes
Freeview HD - Watch Free to Air HD TV programmes without a set top box
Wi-Fi Built In - TV will connect wirelessly to the Internet via a router
Full HD LED - IPS Panel provides superb contrast, high brightness in a super slim design
Dual Core Processor - alows fast switching between Viera connect applications
Panasonic TX-L42WT50B LED TV Technical Details;
Integrated Tuners* PAL-I
DVB-T, DVB-T/T2 (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-S/S2 (MPEG4-AVC [H.264])
Teletext Reception 1500P
Panel IPS LED LCD
HDTV Display Capability (1080p, 1080i, 720p)
Picture Mode Dynamic/Normal/Cinema/True Cinema/Game/Pro1/Pro2 (isfccc)
Viewing Angle 178 degree
Contrast Infinite Contrast
Filter Clear Panel Pro
Panel Drive 1,600 Hz backlight scanning
24p Playback (2:2)/24p Smooth Film /
Applicable PC signals XGA, WXGA, SXGA 60Hz, 1920 x 1080 (HDMI)
Isf Mode
Smart VIERA Engine Pro
Smart VIERA Engine Pro
Pure Image Creation
Vivid Colour Creation
Facial Retouch
Web Smoother
1080p Pure Direct
Full HD 3D
3D Panel (Active)
3D 24p Film Display/Smooth Film
2D/3D Conversion (with Face Detection)
Dedicated 3D Eyewear 2 included
3D Real Sound
Speakers Front speaker (8 train speakers) x 2, Woofer (ø75 mm) x 1
Sound Mode Music/Speech/User
Virtual Surround V-Audio ProSurround 2.1
Dolby Digital/DTS Dolby Digital Plus/DolbyPulse/DTS 2.0+Digital Out
CI (Common Interface)
HDMI Input 4 (4 side)
Support Feature Audio Return Channel (Input 2)
SD Card (SDXC)
USB2.0 3
Composite Video Input shared with Component AV2: CVBS w/Cable adaptor (lower)
Audio Input (HDMI, PC, Composite, Component) RCA phono type w/Cable adaptor x 1 (lower)
Bluetooth (Keyboards/audio devices)
PC Input Mini D-sub 15-pin x 1 (lower)
Component Video Input shared with Composite RCA phono type w/Cable adaptor x 1 (lower)
LAN Port 1 (lower)
Digital Audio Output (Optical) 1 (lower)
21-Pin Input/Output AV1: AV In/Out, RGB In, Q-Link w/Cable adaptor (lower)
Headphone Jack 1 (side)
EPG for DVB-T SI EPG
VIERA Connect
Web Browser
Social Networking TV (Faceboook/Twitter)
Skype while watching TV
VIERA Remote App Support
Multitasking
DLNA DMP/DMR/DMS
USB HDD / SD Card Recording (USB HDD / SD Card)
Wireless LAN Adaptor** (built-in)
VIERA Touch Pad Controller
Media Player
Media Player (SD Card/USB)
VIERA Link
Voice Guidance
VIERA Tools
Eco Navigation
Multi Window PIP/PAP/PAT
Q-Link
Off Timer
GENERAL
Suppliers trade mark Panasonic
Model number TX-L42WT50
Energy Efficiency Class A+
Visible Screen Size (diagonal) 107 cm/42 inches
On mode Average Power Consumption*** 56 W
Annual Energy Consumption**** 78 kWh
Standby and off-mode power consumption 0.20W/ 0.18W
Display Resolution 1,920 (W) x 1,080 (H)
Power Supply AC 220 - 240 V, 50/60Hz
Rated Power Consumption 119 W
Dimensions (W x H x D) (w/o stand) 956 x 569 x 27 mm
Dimensions (W x H x D) (with stand) 956 x 647 x 312 mm