Panasonic TX-L55WT50B LED TV
55" Smart VIERA LED TV - State-of-the-Art Design, Full HD 3D Neo Black LED Panel and Wi-Fi Built-in
Compare Prices for Panasonic TX-L55WT50B Smart TV   Click Prices
        Best Price   Best Price
Visit Store   Visit Store   Visit Store   Visit Store   Visit Store   Visit Store
The Panasonic TX-L55WT50B LED TV's 1,600Hz backlighting scanning makes your media more vibrant than ever before - blacks are darker and colours brighter giving amazing contrast that adds a whole new level to all your TV viewing. The Panasonic TX-L55WT50B LED TV really comes into its own when viewing sports and fast moving action.
Panasonic TX-L55WT50B LED TV Product Features;
VIERA Full HD 3D - TV will deliver clear 3D images when playing back 3D programmes
Freeview HD - Watch Free to Air HD TV programmes without a set top box
Wi-Fi Built In - TV will connect wirelessly to the Internet via a router
Full HD LED - IPS Panel provides superb contrast, high brightness in a super slim design
Dual Core Processor - alows fast switching between Viera connect applications
Panasonic TX-L47WT50B LED TV Technical Details;
Integrated Tuners* PAL-I
DVB-T, DVB-T/T2 (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-S/S2 (MPEG4-AVC [H.264])
Teletext Reception 1500P
Panel IPS LED LCD
HDTV Display Capability (1080p, 1080i, 720p)
Picture Mode Dynamic/Normal/Cinema/True Cinema/Game/Pro1/Pro2 (isfccc)
Viewing Angle 178 degree
Contrast Infinite Contrast
Filter Clear Panel Pro
Panel Drive 1,600 Hz backlight scanning
24p Playback (2:2)/24p Smooth Film /
Applicable PC signals XGA, WXGA, SXGA 60Hz, 1920 x 1080 (HDMI)
Isf Mode
Smart VIERA Engine Pro
Smart VIERA Engine Pro
Pure Image Creation
Vivid Colour Creation
Facial Retouch
Web Smoother
1080p Pure Direct
Full HD 3D
3D Panel (Active)
3D 24p Film Display/Smooth Film
2D/3D Conversion (with Face Detection)
Dedicated 3D Eyewear 2 included
3D Real Sound
Speakers Front speaker (8 train speakers) x 2, Woofer (ø75 mm) x 1